Plemeno
uckermärker
Toto poměrně mladé plemeno masného skotu pochází ze stejnojmenné oblasti v Braniborsku.
Vzniklo v 70. letech 20. století v bývalé NDR systematickým křížením plemen Charolais a Masný simentál. V roce 1992 bylo plemeno v Německu oficiálně uznáno jako nové plemeno masného skotu. Z původní oblasti chovu Uckermark, po které si nese své jméno, se plemeno postupně rozšířilo do dalších částí Německa. Dnes se toto plemeno vyskytuje především ve spolkových zemích Braniborsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko. Do České republiky bylo prvních 10 jalovic importováno firmou Prontus agro, s.r.o. v roce 2014. Nyní jsou v ČR registrovaní 3 chovatelé tohoto plemene.
Barva
Bílá až krémová, rovněž i ve strakatých barevných odstínech od světle žluté až po červenohnědou na bílém podkladu.
Existují rohatá a geneticky bezrohá zvířata.
Stavba těla
Plemeno se vyznačuje velkým tělesným rámcem, jemnější kostrou s výborným osvalením v oblasti plece, hřbetu, beder a kýt. Má dobře utvářený pohybový aparát – korektní končetiny s pevnou spěnkou ho přeučují pro pastevní odchov. Od 90. let je plemeno šlechtěno na bezrohost.
Produkční vlastnosti
Velký tělesný rámec v kombinaci s dobrým pohybovým aparátem, adaptabilitiu na prostředí a schopností vysoké konverze živin z objemných krmiv jej předurčuje k pastevnímu odchovu od rovinatých po horské oblasti. U telat je dosahováno vysokých přírůstků, těch plemeno dosahuje i do vyšší porážkové hmotnosti, aniž by docházelo ke ztučňování masa. To vše při nízké spotřebě jadrných krmiv. Jatečná výtěžnost se pohybuje okolo 63%. Vyznačuje se výbornými mateřskými vlastnostmi, bezproblémovým telením, vitalitou telat a klidnější povahou zvířat.
Parametry zvířat
- Býci kolem 150cm výšky křížové kosti a hmotnosti 1250kg
- Krávy kolem 140cm výšky křížové kosti a 850kg hmotnosti
- Přírůstek mladých býků až 1400g, jalovic 1000g a více
Cíl chovu
Cílem chovu jsou jednobarevná krémová zvířata, přičemž výše uvedené varianty nemají vliv na hodnocení zvířat. Černý mulec nebo černé znaky na srsti jsou nežádoucí.

Usiluje se o chov geneticky bezrohých zvířat při zachování stávajících vlastností plemene, a to s ohledem na pohodu zvířat ve velkovýrobních podmínkách.